Jak oświetlenie wpływa na wydajność pracy
Sztuczne oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie w Polsce, kiedy przez prawie połowę roku mamy do czynienia z pochmurnymi dniami i szybko zapadającym zmierzchem. W miejscu pracy ważnym jest to, abyśmy mieli zapewnione właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Jak możemy sprawdzić, czy tak właśnie jest? Przeprowadzając pomiary oświetlenia.
Kto wykonuje pomiary elektryczne oświetlenia?
Do tego celu potrzebni są elektrycy, dysponujący odpowiednią aparaturą pomiarową. Bada ona natężenie światła i porównuje wynik z normami obowiązującymi w naszym kraju. Ani zbyt mocne, ani za słabe oświetlenie nie jest dobre dla pracownika. Dlaczego? Ponieważ utrudnia skupienie się i efektywną pracę. Co zatem możemy zrobić?
Kiedy światło jest za słabe
Jeśli pomiary oświetlenia dowodzą, że oświetlenie w miejscu pracy jest za słabe, należy wykonać jedną z takich czynności:
- Wymiana źródeł światła na mocniejsze – na przykład na energooszczędne żarówki LED, które występują w odmianie światła ciepłego lub zimnego. Skorzystanie z tej opcji pozwala uzyskać odpowiednie parametry, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii elektrycznej.
- Nowy rodzaj lamp – czasami wystarczy nieco inne skierowanie snopa światła, aby poprawić wynika pomiarów oświetlenia. Nie zawsze jest potrzebne światło rozproszone. Czasami lepsze efekty daje skupienie promieni światła w jednym punkcie, zapewniając jego odpowiednie doświetlenie.
- Nowy kolor ścian – elektrycy zwracają uwagę na to, że ciemny kolor ścian pomieszczeń tłumi światło. Trudniej wówczas uzyskać zalecane wyniki. Zmiana koloru ścian na jasny to szybki i zazwyczaj skuteczny sposób, aby niewielkim kosztem poprawić pracę.
Kiedy światło jest za mocne?
Również wtedy, kiedy światło jest zbyt mocne, należy dążyć do jego stłumienia. Tu praca wydaje się nieco łatwiejsza do wykonania. Co mamy do swojej dyspozycji?
- Zmiana źródła światła na słabsze – osiągniemy to wymieniając żarówki lub świetlówki na takie o mniejszej mocy.
- Założenie kloszy – dołożenie do lamp dodatkowych osłon to nie tylko sposób na zmniejszenie intensywności światła, ale również zabieg dekoracyjny, który może przynieść bardzo ciekawe efekty.
Pomalowanie ścian na inny kolor – sytuacja odwrotna do tej z powyżej. Przy zbyt mocnym oświetleniu, wystarczy pomalować ściany na ciemny kolor i cieszyć się dogodnymi warunkami oświetlenia.