• Kable i przewody
  • Kabel 5×4 mm² - ile kW obsłuży i jakie zabezpieczenie?

Kabel 5×4 mm² - ile kW obsłuży i jakie zabezpieczenie?

Olgierd Ziółkowski • 15 października 2026
Wykres pokazuje zdolność prądową kabli YKY. Kabel 5x4 mm² ma obciążalność 36A.

Spis treści

Przy doborze kabla 5×4 mm² najważniejsze nie jest samo pytanie o kilowaty, lecz sposób ułożenia przewodu, długość trasy i rodzaj odbiornika. W praktyce taki przewód może zasilać odbiornik trójfazowy o mocy około 11-22 kW, ale konkretna wartość zależy od dopuszczalnego prądu i warunków instalacji. Poniżej pokazuję, jak policzyć ją bez zgadywania oraz kiedy przekrój 4 mm² może okazać się zbyt mały.

Najważniejsze liczby dla kabla 5×4 mm²

  • 5×4 mm² oznacza pięć żył, z których każda ma przekrój 4 mm².
  • Przy zasilaniu trójfazowym 400 V i prądzie 16 A otrzymujemy około 11,1 kW.
  • Przy 25 A moc wynosi około 17,3 kW, a przy 32 A około 22,2 kW.
  • Typowa obciążalność żyły 4 mm² Cu wynosi orientacyjnie 23-34 A, zależnie od sposobu ułożenia.
  • Sam przekrój nie wystarcza do doboru zabezpieczenia. Trzeba sprawdzić również spadek napięcia, długość przewodu i charakter odbiornika.

Ile kilowatów można podłączyć do kabla 5×4 mm²

Najkrótsza odpowiedź brzmi: w typowej instalacji trójfazowej kabel 5×4 mm² obsłuży zwykle odbiornik o mocy od około 11 do 17 kW, jeśli pracuje z zabezpieczeniem 16-25 A. W sprzyjających warunkach, po sprawdzeniu obciążalności i spadku napięcia, można rozważać także 32 A i około 22 kW.

Do obliczeń dla trzech faz używam wzoru P = √3 × U × I × cosφ. Dla uproszczenia przy odbiorniku rezystancyjnym, takim jak grzałka, można przyjąć cosφ równy 1.

Prąd zabezpieczenia Moc przy 400 V, trzy fazy Typowy przykład
16 A około 11,1 kW ładowarka samochodowa 11 kW, mniejsza pompa ciepła
20 A około 13,9 kW średniej mocy urządzenie trójfazowe
25 A około 17,3 kW częsty wariant dla kabla 5×4 mm²
32 A około 22,2 kW odbiornik wymagający dużego prądu, po dokładnym sprawdzeniu instalacji

To są wartości obliczeniowe, a nie automatyczna rekomendacja zabezpieczenia. Jeżeli kabel zasila silnik, sprężarkę albo pompę, współczynnik mocy może wynosić na przykład 0,8. Przy 25 A moc czynna spadnie wtedy do około 13,8 kW. Dodatkowo urządzenie może pobierać znacznie większy prąd podczas rozruchu.

Przy zasilaniu jednofazowym 230 V wynik jest zupełnie inny. Ten sam prąd 25 A daje tylko około 5,75 kW, dlatego pięciożyłowy przewód najczęściej kojarzy się z instalacją trójfazową 400 V, a nie z jednym dużym odbiornikiem podłączonym do jednej fazy.

Obciążalność żył zależy od sposobu ułożenia

Przekrój 4 mm² mówi, jak duża jest żyła, ale nie określa jeszcze bezpiecznego prądu roboczego. Ciepło musi zostać odprowadzone do otoczenia, a kabel ułożony w izolowanej ścianie chłodzi się znacznie gorzej niż przewód zamocowany na ścianie lub prowadzony w przewiewie.

Dla miedzianych przewodów z izolacją PVC, przy założeniu trzech żył obciążonych, orientacyjne wartości mogą wyglądać następująco. Są to przykłady oparte na tabelach obciążalności, a nie uniwersalne wartości dla każdego typu kabla.

Sposób ułożenia przewodu 4 mm² Cu Orientacyjna obciążalność Co z tego wynika
W izolowanej cieplnie ścianie około 23-24 A zwykle potrzebne jest ograniczenie prądu do 20-25 A
W rurze na ścianie około 27-28 A zabezpieczenie 25 A bywa realnym wariantem
Bezpośrednio na ścianie około 32 A warunki chłodzenia są wyraźnie lepsze
W powietrzu, z odpowiednim odstępem około 34 A możliwe jest rozważenie 32 A, ale po pełnej weryfikacji

Znaczenie ma także rodzaj wyrobu. Kabel gumowy H07RN-F 5G4 może mieć inną deklarowaną obciążalność niż przewód instalacyjny YDY 5×4 mm². Dlatego przed obliczeniami sprawdzam kartę katalogową konkretnego modelu, a nie tylko napis „4 mm²” na powłoce.

Jeżeli kilka kabli biegnie razem w jednej rurze, korycie lub wiązce, trzeba zastosować współczynnik grupowania. Przykładowo obciążalność 28 A po uwzględnieniu współczynnika 0,8 spada do 22,4 A. To właśnie ten szczegół często decyduje o tym, czy zabezpieczenie 25 A będzie prawidłowe.

Jak poprawnie przeliczyć ampery na kilowaty

W instalacji trójfazowej liczę moc według wzoru P = 1,732 × 400 V × I × cosφ. Dla grzałek i innych odbiorników rezystancyjnych cosφ jest bliski 1, natomiast silniki, transformatory i niektóre zasilacze mają niższy współczynnik mocy.

Prąd jednej fazy Moc trójfazowa przy cosφ = 1 Moc trójfazowa przy cosφ = 0,8
16 A 11,1 kW 8,9 kW
20 A 13,9 kW 11,1 kW
25 A 17,3 kW 13,8 kW
32 A 22,2 kW 17,7 kW

Warto rozdzielić dwie rzeczy. Moc urządzenia mówi, ile energii pobiera odbiornik, a obciążalność kabla określa, jaki prąd może płynąć długotrwale bez nadmiernego nagrzewania żył. Kabel nie „ma” jednej przypisanej mocy w kilowatach, ponieważ ta sama moc może oznaczać różny prąd przy napięciu 230 V i 400 V.

Przykład praktyczny jest prosty. Odbiornik 11 kW w układzie trójfazowym pobiera około 16 A na fazę, więc kabel 5×4 mm² zwykle ma odpowiedni zapas. Odbiornik 22 kW wymaga już około 32 A, a wtedy sposób ułożenia, długość przewodu i temperatura mogą przesądzić o konieczności zastosowania większego przekroju, na przykład 5×6 mm².

Jak dobrać zabezpieczenie i uwzględnić spadek napięcia

Zabezpieczenie dobiera się do przewodu i obciążenia, nie odwrotnie. W praktyce prąd obciążenia powinien być mniejszy lub równy prądowi znamionowemu zabezpieczenia, a prąd zabezpieczenia nie może przekraczać dopuszczalnej obciążalności przewodu po uwzględnieniu wszystkich współczynników korekcyjnych.

Dla kabla 5×4 mm² często spotyka się zabezpieczenia 16 A, 20 A lub 25 A. Aparat 32 A ma sens tylko wtedy, gdy rzeczywista obciążalność przewodu jest co najmniej na tym poziomie, a długość trasy i spadek napięcia nie pogarszają parametrów obwodu.

Długość przewodu zmienia wynik

Im dłuższy kabel, tym większy spadek napięcia. Dla miedzianego przewodu 4 mm², długości 30 m i prądu 25 A spadek w obwodzie trójfazowym wyniesie orientacyjnie około 7,3 V, czyli 1,8%. Przy zasilaniu jednofazowym ten sam odcinek da już około 8,4 V, czyli blisko 3,7%.

Przy krótkim odcinku te różnice zwykle nie są problemem. Przy trasie 60-100 m mogą jednak powodować słabszą pracę silnika, problemy z rozruchem albo nieprawidłowe działanie elektroniki. W takim przypadku zwiększenie przekroju do 6 mm² może być rozsądniejsze niż próba podnoszenia zabezpieczenia.

Przeczytaj również: UTP co to? Przewodnik: budowa, zastosowanie, kategorie kabli

Nie pomijaj przewodu neutralnego

W typowym, równomiernie obciążonym układzie trójfazowym prąd płynie głównie trzema żyłami fazowymi. Jeżeli jednak do kabla podłączone są odbiorniki jednofazowe, obciążenie może się rozłożyć nierówno, a przewód neutralny również może przewodzić istotny prąd.

Dotyczy to także instalacji z dużą liczbą zasilaczy impulsowych, komputerów i urządzeń LED. W takich przypadkach samo przyjęcie „trzech żył obciążonych” może być zbyt dużym uproszczeniem.

Do jakich urządzeń pasuje kabel 5×4 mm²

Ten przekrój jest popularny, ponieważ daje dobry kompromis między ceną, łatwością układania i możliwościami zasilania. W praktyce można go spotkać przy urządzeniach, które wymagają trzech faz, przewodu neutralnego i ochronnego.

  • Ładowarka samochodowa 11 kW zwykle pobiera 16 A na fazę, więc kabel 5×4 mm² może być odpowiedni, jeśli trasa nie jest bardzo długa.
  • Płyta indukcyjna lub kuchnia elektryczna często korzysta z kilku faz, ale trzeba sprawdzić sposób podłączenia wskazany przez producenta.
  • Pompa ciepła może wymagać 5×4 mm², lecz ważny jest prąd znamionowy sprężarki, prąd rozruchowy i długość przewodu.
  • Silnik trójfazowy wymaga sprawdzenia zabezpieczenia silnikowego oraz charakterystyki rozruchu, a nie tylko mocy podanej na tabliczce.
  • Ładowarka 22 kW potrzebuje około 32 A na fazę. Kabel 5×4 mm² może być na granicy zastosowania, szczególnie przy długiej trasie lub ułożeniu w izolacji.

Najczęściej problemem nie jest sama moc znamionowa urządzenia, lecz jego sposób pracy. Grzałka pobiera stabilny prąd, natomiast silnik może przez chwilę potrzebować wielokrotnie większej wartości. Z tego powodu przy napędach zawsze sprawdzam dane rozruchowe, a nie ograniczam się do prostego przeliczenia kilowatów.

Błędy, przez które kabel 5×4 mm² pracuje poza bezpiecznym zakresem

  • Przeliczanie wyłącznie kilowatów na ampery bez sprawdzenia sposobu ułożenia przewodu.
  • Założenie, że każdy kabel 5×4 mm² ma identyczną obciążalność, niezależnie od izolacji i konstrukcji.
  • Dobieranie wyłącznika 32 A na podstawie krótkiej tabeli, bez uwzględnienia temperatury i grupowania kabli.
  • Pomijanie spadku napięcia na długich trasach do garażu, pompy, warsztatu lub ładowarki.
  • Traktowanie przewodu ochronnego jak zwykłej żyły roboczej. Żyła PE pełni funkcję ochronną i nie służy do zasilania odbiornika.

Za szczególnie ryzykowne uważam zwiększanie zabezpieczenia tylko dlatego, że wyłącznik regularnie zadziałał. Jeżeli aparat wyłącza obwód, przyczyną może być przeciążenie, zwarcie, zbyt duży prąd rozruchowy albo niewłaściwy dobór charakterystyki. Zmiana z 25 A na 32 A bez ponownego sprawdzenia przewodu może usunąć objaw, ale stworzyć realne ryzyko przegrzewania instalacji.

Zanim wybierzesz 5×4 mm², sprawdź te trzy liczby

Przed zakupem przewodu zapisz trzy parametry: prąd obciążenia, długość trasy i sposób ułożenia. Dopiero z ich połączenia wynika, czy kabel 5×4 mm² będzie rozsądnym wyborem, czy lepiej od razu zastosować większy przekrój.

Dla typowego odbiornika trójfazowego o mocy około 11 kW przekrój 4 mm² często zapewnia wygodny zapas. Przy 17 kW trzeba już dokładnie sprawdzić warunki, a przy 22 kW nie zakładałbym poprawności rozwiązania bez obliczeń i weryfikacji przez elektryka.

Najbezpieczniejsza odpowiedź nie brzmi więc „zawsze 17 albo 22 kW”, lecz około 11-17 kW w typowych warunkach i maksymalnie więcej tylko po sprawdzeniu całego obwodu. To właśnie sposób ułożenia, długość kabla i rodzaj odbiornika decydują o tym, ile mocy można podłączyć bez przeciążania instalacji.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Materiał został opracowany przy wsparciu nowoczesnych narzędzi analitycznych i językowych (AI). Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Przy 400 V i cosφ równym 1 prąd 16 A odpowiada mocy około 11,1 kW, 25 A około 17,3 kW, a 32 A około 22,2 kW. Są to wartości obliczeniowe, dlatego trzeba dodatkowo sprawdzić obciążalność przewodu, sposób ułożenia i spadek napięcia.

Orientacyjna obciążalność żyły miedzianej 4 mm² wynosi około 23-24 A w izolowanej ścianie, 27-28 A w rurze na ścianie, około 32 A bezpośrednio na ścianie i około 34 A w powietrzu. Wartości te mogą się zmienić pod wpływem temperatury, rodzaju kabla i grupowania przewodów.

Dla ładowarki 11 kW, pobierającej około 16 A na fazę, kabel 5×4 mm² zwykle może być odpowiedni, jeśli trasa nie jest bardzo długa. Ładowarka 22 kW wymaga około 32 A na fazę, więc przy długiej trasie lub ułożeniu w izolacji przekrój 4 mm² może być niewystarczający.

Im dłuższy przewód, tym większy spadek napięcia. Dla kabla miedzianego 4 mm² o długości 30 m i prądzie 25 A spadek w obwodzie trójfazowym wynosi orientacyjnie 7,3 V, czyli 1,8%, a przy trasie 60-100 m może już pogarszać pracę silników i elektroniki. W takich warunkach rozsądne może być zwiększenie przekroju do 6 mm².

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

obciążalność
spadek napięcia
zabezpieczenia
instalacje trójfazowe
ładowarki samochodowe
Autor Olgierd Ziółkowski
Olgierd Ziółkowski
Nazywam się Olgierd Ziółkowski i od 11 lat zajmuję się elektryką oraz nowoczesną automatyką. Moje zainteresowanie tym obszarem zaczęło się od dzieciństwa, kiedy fascynowały mnie różnorodne układy elektryczne i ich działanie. Od tego czasu nieustannie poszerzam swoją wiedzę, aby móc dzielić się nią z innymi. W swoich tekstach koncentruję się na instalacjach elektrycznych, automatyce domowej oraz nowinkach technologicznych, które mogą ułatwić życie. Zawsze staram się przedstawiać skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób, co pozwala moim czytelnikom lepiej zrozumieć tematykę elektryki. Dążę do tego, aby moje artykuły były nie tylko rzetelne, ale także aktualne i użyteczne. Regularnie sprawdzam źródła, porównuję informacje i śledzę najnowsze trendy, aby dostarczać moim czytelnikom wartościową wiedzę. Wierzę, że dobrze zorganizowana i klarowna informacja jest kluczem do sukcesu w tej dziedzinie.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz